Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy

 F.X.Šalda  |  Společnost F.X.Šaldy  |  Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy  |  Laureáti  |

AKTUALITY

Cena F. X. Šaldy za rok 2013 byla udělena Martině Pachmanové

Na základě dvoukolové volby bylo zvoleno, že letošní cenu obdrží Martina Pachmanová za knihu Zrození umělkyně z pěny limonády.

Nominace na cenu F. X. Šaldy za rok 2013

Na cenu F. X. Šaldy za rok 2013 byli nominováni Martina Pachmanová , Viktor Šlajchrt, Kateřina Svatoňová a Tomáš Wintr.

Cena se bude udělovat 23. června 2014 od 17:00 v prostorech Sovových mlýnů, v Museu Kampa pod záštitou nadace Jana a Medy Mládkovýchza účasti JUDr. Jiřího Pospíšila. Slavnostní předávání provází básník Jaromír Typlt.

Sponzoři

Nominace na cenu F. X. Šaldy za rok 2011

Letošní rok Nadační fond Společnosti F. X. Šaldy bude po šestnácté udělovat cenu F. X. Šaldy za mimořádný kritický či ediční knižní počin v umělecké a duchovědné oblasti.

Na cenu za rok 2011 odborné grémium pod patronátem předsedkyně Nadačního fondu Libuše Heczkové, a to ve složení Jindřich Vybíral (výtvarná kritika a kunsthistorie), Michal Dočekal (divadelní kritika), Ivan Klimeš (filmová kritika a historie), Aleš Březina (hudební historie a kritika), Tomáš Glanc (kulturní historie a kritika), Marie Langerová (literární historie a kritika) a Kateřina Svatoňová (filmová a literární teorie), nominovalo za mimořádný kritický počin tyto autory a editory:

v oblasti výtvarné kritiky projekt Hany Rousové Konec avantgary? , s podtitulem Od mnichovské dohody ke komunistickému převratu (České umění 1938–1948) (nakladatelství Arbor vitae), v oblasti výtvarné kritiky knihu Jiřího a Jany ŠevčíkovyTexty (nakladatelství tranzit.cz), v oblasti literární kritiky a teorie knihu Hany Šmahelové V síti dějin literatury národního obrození (nakladatelství Karolinum), v oblasti výtvarného umění a vizuální kultury knihu Ladislava Kesnera Obrazy mysli / Mysl v obrazech (nakladatelství Moravská galerie v Brně), v oblasti hudební kritiky a hudební historie knihu Karly Hartl a Erika Entwistle The Kaprálová Companion (Rowman & Littlefield Publishing Group)

Cena se bude udělovat v úterý 19. června 2011 v prostorech Sovových mlýnů, v Museu Kampa pod záštitou nadace Jana a Medy Mládkových.