Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy

 F.X.Šalda  |  Společnost F.X.Šaldy  |  Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy  |  Laureáti  |

AKTUALITY

Cena F. X. Šaldy za rok 2013 byla udělena Martině Pachmanové

Na základě dvoukolové volby bylo zvoleno, že letošní cenu obdrží Martina Pachmanová za knihu Zrození umělkyně z pěny limonády.

Nominace na cenu F. X. Šaldy za rok 2013

Na cenu F. X. Šaldy za rok 2013 byli nominováni Martina Pachmanová , Viktor Šlajchrt, Kateřina Svatoňová a Tomáš Wintr.

Cena se bude udělovat 23. června 2014 od 17:00 v prostorech Sovových mlýnů, v Museu Kampa pod záštitou nadace Jana a Medy Mládkovýchza účasti JUDr. Jiřího Pospíšila. Slavnostní předávání provází básník Jaromír Typlt.

Sponzoři

Nominace na cenu F. X. Šaldy za rok 2009

Letošní rok Nadační fond Společnosti F. X. Šaldy bude po čtrnácté udělovat cenu F. X. Šaldy za mimořádný kritický či ediční knižní počin v umělecké a duchovědné oblasti.
Na cenu za rok 2009 odborné grémium ve složení Jindřich Vybíral (výtvarná kritika a kunsthistorie), Marta Ljubková (divadelní kritika), Ivan Klimeš (filmová kritika a historie), Aleš Březina (hudební historie a kritika), Tomáš Glanc (kulturní historie a kritika), Petr A. Bílek (literární historie a kritika), Libuše Heczková (literární historie a kritika) nominovalo
za mimořádný kritický počin v oblasti literatury knihu Jiřího Brabce Panství ideologie a moc literatury, s podtitulem Studie, kritiky, portréty (1991–2008) (nakladatelství Akropolis), v oblasti výtvarné kritiky a myšlení knihu Anny Fárové Dvě tváře (nakladatelství Torst), v oblasti v filmové kritiky knihu Petra Szczepanika Konzervy se slovy, s podtitulem Počátky zvukového filmu a česká mediální kultura 30. let. (nakladatelství Host), v oblasti divadelní kritiky knihu Jany Pilátové Hnízdo Grotowského, s podtitulem Na prahu divadelní antropologie (nakladatelství Divadelní ústav), a knihu Petra Rezka Achitektonika a protoarchitektonika (nakladatelství Ztichlá klika).
Cena se bude udělovat 19. května v prostorách The Chemistry Gallery v ulici U kanálky v Praze na Vinohradech, kde za svého života pobýval F. X. Šalda.