Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy

 F.X.Šalda  |  Společnost F.X.Šaldy  |  Nadační fond Společnosti F.X.Šaldy  |  Laureáti  |

AKTUALITY

Cena F. X. Šaldy za rok 2013 byla udělena Martině Pachmanové

Na základě dvoukolové volby bylo zvoleno, že letošní cenu obdrží Martina Pachmanová za knihu Zrození umělkyně z pěny limonády.

Nominace na cenu F. X. Šaldy za rok 2013

Na cenu F. X. Šaldy za rok 2013 byli nominováni Martina Pachmanová , Viktor Šlajchrt, Kateřina Svatoňová a Tomáš Wintr.

Cena se bude udělovat 23. června 2014 od 17:00 v prostorech Sovových mlýnů, v Museu Kampa pod záštitou nadace Jana a Medy Mládkovýchza účasti JUDr. Jiřího Pospíšila. Slavnostní předávání provází básník Jaromír Typlt.

Sponzoři

Nominace na cenu F.X. Šaldy za rok 2008

Letošní rok Nadační fond Společnosti F.X. Šaldy podporovaný společností Newton a.s. bude dne 15. dubna v rezidenci primátora hlavního města Prahy po třinácté udělovat cenu F. X. Šaldy za mimořádný kritický či ediční knižní počin v umělecké a duchovědné oblasti.
Na cenu za rok 2008 odborné grémium ve složení Jindřich Vybíral(výtvarná kritika a kunsthistorie), Marta Ljubková(divadelní kritika), Ivan Klimeš (filmová kritika a historie), Aleš Březina (hudební historie a kritika), Tomáš Glanc (kulturní historie a kritika), Petr A. Bílek (literární historie a kritika), Libuše Heczková (literární historie a kritika) nominovalo
za mimořádný kritický počin v oblasti literatury knihu Miloslava Topinky Hadí kámen (nakladatelství Host), a
Bohumila Doležala Netrpěná literatura (nakladatelství Torst)
v oblasti výtvarné kritiky a myšlení knihu Josefa Vojvodíka Povrch, skrytost, ambivalence (nakladatelství Argo);
dále grémium nominovalo na cenu filmové kritiky a historiky Petra Szczepanika a Jaroslava Anděla za vydání významné antologie a zásadní studie z historie českého myšlení o filmu Stále kinema (Národní filmový archiv) a
soubor esejů Martina Hyblera Kolem dokola (nakladatelství Revolver Revue);
grémuium také ocenilo dílo nedávno zemřelého hudebního historika Rudolfa Pečmana a jeho knihu Vivaldi a jeho doba (Masarykova Universita).